Choď na obsah Choď na menu
 


Prezentácia knihy "Dominikáni na Slovensku v 70. a 80. rokoch 20. storočia

10. 3. 2015

V Zborove sa uskutočnila prezentácia knihy
„Dominikáni na Slovensku v 70. a 80. rokoch 20. storočia"

     Dňa 21. októbra 2013 páter Hilár Jozef Štefurik oslávil 30. výročie kňazskej vysviacky, ktorú si pripomenul vo farskom kostole v Zborove, medzi svojimi rodákmi, slávnostnou svätou omšou. V kázni hovoril o svojej tajnej vysviacke a o šiestich rokoch tajného kňazstva, o ktorom netušila ani jeho najbližšia rodina.

     Jeho rozprávanie natoľko zaujalo kronikárku obce Zborov, že považovala za potrebné, aby bol príbeh rodáka tejto obce Jozefa Štefurika zaznamenaný aj v obecnej kronike, no ani nie tak pre tých, ktorí v tejto obci žijú dnes, ale hlavne pre budúce generácie.
     Oslovila teda pátra Hilára a výsledok ich niekoľko mesačnej spolupráce je publikácia s názvom „Dominikáni na Slovensku v 70. a 80. rokoch 20. storočia". Táto kniha zachytáva prierez obdobím od jeho študentských čias, cez roky tajného dominikána a následne tajne vysväteného a pôsobiaceho kňaza.
     V sobotu 20. septembra 2014 sa v sále Kultúrneho domu v Zborove uskutočnila slávnostná prezentácia tejto publikácie. V improvizovanej obývačke kultúrneho domu sa prítomní započúvali do pútavého životného príbehu pátra Hilára Jozefa Štefurika, ktorého rozprávanie bolo spestrené o premietanie krátkych dokumentov z jeho života. Prezentácia sa niesla v príjemnej atmosfére a tí, ktorí na ňu zavítali, odchádzali obohatení o množstvo zaujímavých informácií a príbehov. Páter Hilár, tento charizmatický človek, dokázal svojim rozprávaním všetkých prítomných zaujať, duchovne povzbudiť, ale aj rozosmiať.
     Ozvučenie, osvetlenie a projekciu zabezpečil Rastislav Juraši. Pri prípravách pomáhali členovia Mládežníckej divadelnej skupiny zo Zborova.

     Záujemcovia o túto publikáciu si ju môžu objednať na mailovej adrese: mdszborov@gmail.com. Odporúčaná predajná cena je 2,- €.

 

dsc_8098_resize.jpg

 

Viac fotografií nájdete na:

http://www.zborov.sk/kultura-a-sport/kulturno-spolocenske-akcie/236-prezentacia-knihy-dominikani-na-slovensku-v-70-a-80-rokoch-20-storocia.html